Pomijając zmiany redakcyjne, do rozporządzenia wprowadzono kilka istotnych zmian. Dotyczą one przede wszystkim nowych technologii pomiarowych, w tym GNSS. I tak, autopoprawką GUGiK usunięto przepis wyłączający możliwość stosowania odbiorników innych niż dwuczęstotliwościowe przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Ponadto z 0,5 do 5 km zwiększono odległość od punktu pomiaru do punktu osnowy geodezyjnej (punktu kontrolnego) przy wykorzystaniu technik kinematycznych RTK oraz RTN. Zmieniono także dopuszczalną wartość odchyłki liniowej przy tychże pomiarach w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich do 12 cm. Ponadto w nowym projekcie dopuszczono wykorzystanie technik RTK i RTN do wyznaczania pomiarowej osnowy wysokościowej.
Na wniosek Rządowego Centrum Legislacji wprowadzono nowy paragraf (15) w brzemieniu: „Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych dopuszcza się stosowanie metod, technologii i technik pomiarowych innych niż określone przepisami rozporządzenia, jeżeli te metody, technologie i techniki zapewnią uzyskanie danych obserwacyjnych z wymaganą dokładnością, a jednocześnie wykonawca przedstawi w sprawozdaniu technicznym opis tych metod, technologii i technik wraz z matematyczną analizą dokładności danych obserwacyjnych”. Zmiana ma na celu dopuszczenie możliwości stosowania metod, technologii i technik używanych do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, innych niż przewidziane w projekcie. Uzasadnieniem takiego zapisu jest tempo rozwoju technologii pomiarowych.
Przy pomiarach tachimetrycznych zwiększono ponadto dopuszczalny błąd średni pomiaru odległości z 1 do 10 cm. Przedefiniowano także terminy „geodezyjny pomiar wysokościowy” oraz „skaning laserowy”.