W spotkaniu wzięło udział około 80 uczestników. W czasie Forum referaty wygłosili przedstawiciele administracji publicznej, uczelni, firm i innych instytucji. Jerzy Zieliński i Katarzyna Chałka z GUGiK zaprezentowali główne kierunki w procesach generalizacji, wizualizacji oraz redakcji kartograficznej w tworzeniu nowej generacji map topograficznych i ogólnogeograficznych.
Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zwrócił uwagę na problem harmonizacji i interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych. Postulował uznanie poprzez system prawny danych zarządzanych przez służbę geodezyjnej i kartograficznej jako podstawowych i obligatoryjnych dla wszystkich innych danych zarządzanych przez podmioty publiczne.
Interaktywną mapę ochrony przyrody w lasach północno-wschodniej Polski przedstawił Marcin Sołoguba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Jeden z referatów dotyczył wizualizacji wyników analiz rozpoznawczych z użyciem narzędzi GIS na przykładzie katastrofy w Smoleńsku.
Uczestnicy Forum zgłosili szereg uwag i propozycji dotyczących zmian w prawie oraz zaproponowali podjęcie różnych działań w dziedzinie geodezji i kartografii. Wnioski te zostaną przekazane do Zarządu Głównego SGP, a następnie drogą formalną do GUGiK. Stwierdzono np., że wszystkie akty prawa unijnego oraz normy ISO, ingerujące w geodezję i kartografię, winny być przetłumaczone i udostępnione wszystkim zainteresowanym oraz że podstawy GIS winny być wprowadzone do podstaw programowych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zobacz wszystkie wnioski
Poza programem merytorycznym nie zabrakło innych atrakcji. Uczestnicy spotkania zwiedzali Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży oraz spacerowali Szlakiem Dębów Królewskich.
VIII Podlaskie Forum GIS zorganizowali: marszałek województwa podlaskiego, geodeta województwa podlaskiego, WODGiK w Białymstoku, Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Białymstoku.
Pełna relacja z tegorocznego Podlaskiego Forum GIS znajdzie się w październikowym wydaniu GEODETY.

Fot. Mariusz Fabisiak