Nowe przepisy pozwalają na czasowe ograniczenie dostępu do informacji publicznej ze względu na ochronę interesu gospodarczego państwa w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdyby osłabiało pozycję państwa w negocjacjach międzynarodowych oraz, po drugie, aby chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach interesy majątkowe RP przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym.
Sejm przyjął poprawkę Senatu 16 września na ostatnim posiedzeniu tej kadencji. Organizacje pozarządowe (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka) apelowały do prezydenta o zawetowanie ustawy, która – ich zdaniem – ograniczy dostęp obywateli do informacji publicznej. Organizacje te twierdzą, że przepis jest nieprecyzyjny i może być nadużywany przez urzędników. Natomiast zdaniem autora poprawki, senatora Marka Rockiego z PO dzięki nowym przepisom urzędnicy będą rzadziej stosować ustawę o informacji niejawnej, która pozwala utajniać informacje bez ograniczenia czasowego.
Nowelizacja wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że po jej wejściu w życie zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy tryb jej uchwalenia był zgodny z prawem.