Akt ten opublikowano dziś (26 marca) w Dzienniku Ustaw (poz. 309). Określa on organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji, weryfikacji i udostępniania PRNG.
Obecnie PRNG obejmuje nazwy obiektów geograficznych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie zakłada natomiast wykorzystanie obecnego PRNG oraz dodanie danych dotyczących polskojęzycznego nazewnictwa obiektów geograficznych położonych poza granicami naszego kraju, które do tej pory gromadzone były osobno.
Podobnie jak to jest obecnie, dane do PRNG pozyskiwane będą z „aktów prawnych dotyczących ustalania, zmiany bądź znoszenia urzędowych nazw miejscowości ogłaszanych przez właściwy organ administracji publicznej”. Rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Opracowano je na podstawie dokumentu „INSPIRE Data Specification Geographical Names”.
Jak napisano w ocenie skutków regulacji, koszty dostosowania aktualnie funkcjonujących systemów do wymogów tego aktu wyniosą około 100 tys. zł i zostaną pokryte ze środków GUGiK. Będą one przeznaczone na utworzenie systemu do prowadzenia bazy danych rejestru polskich nazw geograficznych świata oraz wprowadzenie danych będących obecnie w formie analogowej. Zgodnie z rozporządzeniem aktualnie funkcjonujące bazy danych nazw geograficznych mogą funkcjonować do końca 2013 roku.