Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-09-30 | GIS, Prawo, Software

Komisja Europejska będzie regulować chmurę

– Chmury obliczeniowe są motorem zmian gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działania na szczeblu unijnym, będziemy dalej tkwić w rzeczywistości ograniczonej krajowymi barierami i przegapimy miliardowe korzyści gospodarcze. Konieczne jest osiągnięcie masy krytycznej i przyjęcie jednolitego zestawu reguł w całej Europie – powiedziała komisarz Neelie Kroes, ogłaszając 27 września strategię Komisji.


Ilustracja: Komisja Europejska będzie regulować chmurę
Chmura obliczeniowa (cloud computing) to model oparty na usługach dostarczonych przez zewnętrzną firmę, dostępnych za pośrednictwem internetu. Odbiorca płaci jedynie za rzeczywiste korzystanie z zasobów, podobnie jak za wodę, gaz czy elektryczność. „Chmurą” jest zbiór serwerów i oprogramowania, z których można korzystać przez internet. Usługi znacznie mogą zmienić model pracy IT, sposób „konsumpcji” usług świadczonych zarówno wewnętrznie przez IT partnerom biznesowym w firmie, jak też przez operatorów firmom oraz klientom indywidualnym.

Wiele serwisów internetowych, takich jak Facebook, Spotify i poczta przez WWW, korzysta już z technologii chmur obliczeniowych, ale rzeczywiste korzyści ekonomiczne mogą wynikać z upowszechnienia wykorzystania rozwiązań opartych na modelu chmury wśród przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego. Przez ostatnie lata zadawano sobie pytanie, czy wykorzystywać chmurę czy nie? Czy przechowywać pliki w chmurze obliczeniowej czy na dyskach? Dziś pytania dotyczą tego, w jaki sposób korzystać z chmur i w jakim stopniu można wykorzystać usługi chmury w działalności np. administracji publicznej.

Komisja Europejska proponuje:
• rozwiązanie problemu wielości standardów po to, aby zapewnić użytkownikom chmury interoperacyjność, przenoszenie danych i odwracalność danych; niezbędne normy zostaną określone do 2013 r.;
• promowanie ogólnounijnych mechanizmów certyfikacji dla wiarygodnych dostawców usług w modelu chmury;
• opracowanie wzoru „bezpiecznych i uczciwych” warunków dla umów dotyczących usług w chmurze, w tym umów o gwarantowanym poziomie usług;
• ustanowienie europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych z udziałem państw członkowskich i podmiotów branżowych, aby kształtować europejski rynek chmury obliczeniowej,
• zwiększenie szans europejskich dostawców usług w chmurze na konkurencyjność i dostarczenie tańszych i lepszych rozwiązań w zakresie e-administracji.

Zdaniem KE wykorzystanie przetwarzania chmurze pozwoli stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie oraz do 2020 r. zwiększyć PKB Wspólnoty o 160 mld euro (ok. 1%). Korzyści mają odczuć także użytkownicy tej technologii. Firmy, które ją wdrożą, mogą liczyć na redukcję kosztów nawet o 10-20%.

Według raportu Cisco Global Cloud Index (2010-15) przetwarzanie danych w chmurze również dla Polski staje się coraz ważniejsze. Badania te wskazują, że od 5 do 15% polskich firm już teraz wykorzystuje tę technologię.

Źródło: MAC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2