Temat wzajemnych relacji kartografii i geoinformatyki oraz ich wpływ na rozwój naukowy i społeczno-gospodarczy podjął Tadeusz Chrobak z AGH. Nad podobnym zagadnieniem pochylił się Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej – w swoim artykule bada rolę i miejsce kartografii w kształtowaniu infrastruktury informacji przestrzennej. Swoje rozważania ilustruje intrygującymi rysunkami kobiet będącymi personifikacją topograficznego modelu terenu w procesie modelowania kartograficznego informacji geograficznej.
Ewa Krzywicka-Blum (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) skupia się natomiast na funkcjach użytkowych map, a Dariusz Gotlib (Politechnika Warszawska) pisze o kartograficznych aspektach projektowania mobilnych aplikacji nawigacyjnych. Z kolei Adam Linsenbarth z Instytutu Geodezji i Kartografii udowadnia, jak wiele bardzo detalicznych informacji topograficznych można znaleźć w różnorodnych tekstach biblijnych. Najstarsze z nich pochodzą już z trzeciego tysiąclecia przez Chrystusem.
W numerze poruszane są również mniej kartograficzne zagadnienia. Zbigniew Szczerbowski pisze o geologicznych i górniczych uwarunkowaniach zaburzeń przebiegu geoidy na przykładzie rejonu Inowrocławia, a Zbigniew Kasina zajął się „Analizą efektywności jednoczesnej inwersji pierwszych wstąpień fali refragowanej i czołowej”.