PTG pyta Jarosława Gowina:
• Czy prawidłowym jest, aby w obowiązującym obecnie stanie prawnym dokonywanie wpisu w Dziale I księgi wieczystej (sprostowanie oznaczenia nieruchomości) było realizowane przy użyciu innych oznaczeń niż wykazanych w aktualnie obowiązującym katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków)? W szczególności, czy sprostowania oznaczenia nieruchomości w obecnie prowadzonej księdze wieczystej można dokonać, posługując się nieaktualnymi już określeniami np. parcel gruntowych (parcel budynkowych) lub ich części?
• Czy w obecnym porządku prawnym prawidłowym jest dokonywanie wpisów w dawnych księgach wieczystych (w szczególności w zakresie oznaczenia nieruchomości)?
• Czy zasadnym jest żądanie, w przypadku pierwotnego nabycia własności nieruchomości, sporządzania dokumentacji geodezyjnej mającej na celu dokonywanie wpisów w księgach wieczystych (dawnych księgach wieczystych) w zakresie oznaczenia nieruchomości, dla których nie zachodzi następstwo prawne?
• O jakich „innych dokumentach” jest mowa w art. 27 ust 3 ustawy
o księgach wieczystych i hipotece oraz §28 ust.1 rozporządzenia
w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów? Kto jest uprawniony do sporządzania takich dokumentów oraz w jakich przypadkach konieczne jest ich sporządzenie?
W ocenie Zarządu Towarzystwa odpowiedź ministra na te pytania pozwoliłaby na eliminację niewłaściwych praktyk i ujednolicenie stosowania prawa na obszarze całego kraju, a zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części, gdzie z uwagi na istotne uwarunkowania historyczne problematyka właściwego prowadzenia ksiąg wieczystych jest często niezrozumiała.
Pełna treść listu