2013-03-11 |
Geodezja, Prawo, Instytucje
Potrzebne pieniądze na modernizację pomorskiej geodezji
Skąd wziąć środki na modernizację EGiB, a także wdrożenie ZSIN oraz baz GESUT i BDOT500 w województwie pomorskim? O tym dyskutowano 7 marca na spotkaniu głównego geodety kraju z przedstawicielami województwa i tamtejszej inspekcji geodezyjnej.
|
|
|
|
|
Celem spotkania było omówienie możliwości pozyskania europejskich środków finansowych w zbliżającej się perspektywie finansowej 2014-20 na realizację priorytetowych zadań służby geodezyjnej i kartograficznej, a w szczególności: • przeprowadzenie kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków, • wdrożenie przepisów rozporządzenia w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), • wdrożenie przepisów rozporządzenia w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT), bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
GGK przedstawił priorytetowe zadania, jakie postawiono przed służbą geodezyjną i kartograficzną na kilka najbliższych lat. Jednym z nich jest Zintegrowany System Informacji i Nieruchomościach. Rozwiązanie to obejmie bazę danych ewidencji gruntów i budynków w powiązaniu z bazą ksiąg wieczystych przy współdziałaniu z rejestrami PESEL, REGON i TERYT. Centralne repozytorium systemu ma być zasilone danymi pochodzącymi z EGiB, co wymusza przeprowadzenie modernizacji EGiB na szczeblu powiatowym.
Z tego względu zasadne jest skoordynowanie prac mających na celu zarówno pozyskanie funduszy, jak i opracowanie warunków technicznych dla prac modernizacyjnych. Ponieważ zakres robót w poszczególnych częściach województwa będzie zbliżony, wskazane jest porozumienie pomorskich powiatów w celu wspólnego wystąpienia i pozyskania środków unijnych na realizację takiego projektu.
Zdaniem wicemarszałka woj. pomorskiego Wiesława Byczkowskiego obecnie Regionalny Program Operacyjny nie posiada już stosownych rezerw na dofinansowanie tego przedsięwzięcia, ale możliwości takie daje perspektywa finansowa 2014-20. Należy jednak rozważyć szersze źródła finansowania – zarówno ze środków samorządowych, jak i centralnych.
Geodeta województwa pomorskiego Krystian Kaczmarek poinformował, że pracownicy kierowanego przez niego Departamentu Geodezji i Kartografii we współpracy z GUGiK-em prowadzą prace związane z modernizacją mapy glebowo-rolniczej i przygotowują się do pozyskania środków na aktualizację bazy danych mapy glebowo-rolniczej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Wicemarszałek województwa zwrócił uwagę, że wspólne wystąpienie powiatów związanych jednym szerokim porozumieniem, których działanie posiadałoby merytoryczne wsparcie GGK i wojewody, o dofinansowanie projektu i ujęcie takich działań w RPO nie miało do dziś miejsca. Ze względu na kilkuletni harmonogram realizacji tak ambitnego projektu wszystkie działania muszą być skoordynowane i uzgodnione z GUGiK-em i WINGiK-em we współpracy z marszałkiem. Projekt pochłonie duże nakłady finansowe i olbrzymi wkład pracy, w związku z czym konieczny jest aktywny udział służby geodezyjnej i kartograficznej wszystkich szczebli.
W zgodnej opinii zebranych zasadnicze znaczenie w realizacji takiego wieloletniego projektu ma zapewnienie w budżetach jednostek „wkładu własnego”. Zdaniem Kazimierza Bujakowskiego powinny je zagwarantować wpływy z tytułu udostępniania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Pomorski WINGiK Romuald Nowak poinformował, że wojewoda pomorski wystąpił już do starostów z pytaniem o chęć przystąpienia do takiego projektu i jednocześnie zaprosił ich do udziału w spotkaniu na ten temat w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku (19 marca).
Reasumując, zebrani zgodnie stwierdzili, że powiaty muszą wystąpić do marszałka województwa o ujęcie wyżej wymienionych zadań w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-20 po spełnieniu pewnych warunków, a w szczególności: • podpisaniu porozumień o współpracy pomiędzy powiatami i wytypowaniu lidera do kontaktu z partnerami merytorycznymi – GUGiK-em, wojewodą i marszałkiem województwa, • zapewnieniu w budżetach powiatów środków finansowych na „wkład własny” pochodzących z tytułu udostępniania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, • przygotowaniu dokumentacji i uzgodnienia jej treści z partnerami merytorycznymi, głównie w zakresie SIWZ i warunków technicznych.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydenta Gdyni w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Uczestniczyli w nim: GGK Kazimierz Bujakowski, wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak, geodeta woj. pomorskiego oraz dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii UMWP Krystian Kaczmarek, pomorski WINGiK Romuald Nowak, doradca prezesa GUGiK Wojciech Matela, geodeta Gdyni i naczelnik Wydziału Geodezji Anna Mikołajczyk, a także Tomasz Jewsienia z Departamentu Geodezji i Kartografii UMWP, Sylwia Bryła z Departamentu Programów Regionalnych, Małgorzata Sobolew z Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego oraz Aleksandra Rudzińska z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego.
Krystian Kaczmarek, Tomasz Jewsienia
|