Pismo jest odpowiedzią na pytanie WINGiK Lidii Danielskiej, czy lasy komunalne powinny być objęte gleboznawczą klasyfikacją gruntów. Jej zdaniem wątpliwości w tej sprawie wprowadziło wejście w życie rozporządzenia z 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
Kazimierz Bujakowski odpowiada, że w obecnym stanie prawnym klasyfikacją powinny być objęte wszystkie grunty rolne i leśne, niezależnie od ich stanu prawnego. Zapowiada jednocześnie, że toczą się prace, by Prawo geodezyjne i kartograficzne (a konkretnie art. 20 ust. 3) znowelizować tak, by klasyfikacja dotyczyła tylko gruntów rolnych.
Zdaniem GGK taka zmiana nie wpłynie negatywnie na społeczną wartość ewidencji gruntów i budynków, gdyż informacje o klasach bonitacyjnych gruntów leśnych nie są wykorzystywane w żadnym procesie administracyjnym lub cywilno-prawnym. Nowelizacja przyczyni się natomiast do usprawnienia prowadzenia EGiB oraz kosztów jej aktualizacji.
Kazimierz Bujakowski zaznacza ponadto, że dotychczas – mimo prawnego obowiązku – nie przeprowadzano gleboznawczej klasyfikacji gruntów leśnych Skarbu Państwa, a ich powierzchnia wynosi aż 72 tys. km kw. Utrzymanie Pgik w dotychczasowym brzmieniu obligowałoby więc budżet państwa do wyasygnowania na gleboznawczą klasyfikację tych gruntów nawet kilkuset milionów złotych.