W Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w Cerro Paranal w Chile naukowcy stworzyli pierwszą sztuczną gwiazdę na Półkuli Południowej. Służy ona do kalibrowania instrumentów, tak aby umożliwiały precyzyjne obserwacje nieba.
28 stycznia o godzinie 23.07 czasu lokalnego za pomocą części Yepun 8,2 metrowej sekcji teleskopu VLT (Very Large Telescope) stworzono wiązkę światła, której promień docierał do wysokości 90 km nad ziemią. Ma ona określone parametry – m.in. długość fali, co umożliwia precyzyjne kalibrowanie teleskopów, dla których najistotniejszym problemem jest utrata ostrości obrazu wywołana przechodzeniem światła przez atmosferę. Dzięki temu będzie można obserwować nawet bardzo małe obiekty na sferze niebieskiej.
W ciągu 12 dni testów uruchomiono pierwszą laserową gwiazdę LGS (Laser Guide Star), którą wykorzystano do poprawienia rozdzielczości obrazów pozyskanych przez dwa instrumenty (NAOS-CONICA i SINFONI) z teleskopu Yepun.
Wydarzenie było efektem pięcioletniej współpracy między naukowcami i inżynierami z ESO a Instytutem Max Plancka z Heldenbergu (Niemcy).
