W 2016 roku zakończył się kolejny etap planowanej modernizacji ASG-EUPOS. Wymieniono sprzęt obserwacyjny na 13 stacjach referencyjnych położonych w północno-wschodniej Polsce, założono 2 stacje monitorujące, a także wymieniono urządzenia sieciowe w centrum zarządzającym oraz baterie w urządzeniach UPS na stacjach referencyjnych systemu. Jak podkreśla GUGiK, działania te powinny przyczynić się do zwiększenia dokładności serwisów, poprawy bezpieczeństwa danych oraz zwiększenia dostępności usług systemu ASG-EUPOS.
Na tym jednak nie koniec prac modernizacyjnych. W planach jest założenie 15 nowych stacji referencyjnych, 1 stacji monitorującej oraz przeniesienie 3 istniejących do nowych lokalizacji (patrz mapa poniżej). Kiedy to nastąpi? W tym roku planowane jest ogłoszenie zamówień publicznych na wykonanie projektu technicznego zagęszczenia sieci stacji i dostawę urządzeń dla co najmniej 10 stacji wraz z instalacją. Ich oddanie do użytku powinno nastąpić w 2018 r. po ich zintegrowaniu z podstawową osnową geodezyjną kraju.
W związku z ogłoszeniem 15 grudnia 2016 r. operacyjności pierwszych usług europejskiego systemu nawigacji zapytaliśmy ponadto GUGiK o plany dostosowania ASG-EUPOS do Galileo. Urząd przypomina, że obecnie 85 na 101 stacji jest gotowych do śledzenia tego systemu, a docelowo funkcję tę mają oferować wszystkie.
Na korekty ASG-EUPOS dla Galileo trzeba jednak będzie jeszcze trochę poczekać, najprawdopodobniej do 2020 roku. Związane jest to z koniecznością wymiany oprogramowania i przeprowadzeniem niezbędnych testów dokładności, wiarygodności i dostępności danych korekcyjnych generowanych na podstawie sygnałów Galileo. Jak podkreśla GUGiK, należy zauważyć, że na rynku brak jest obecnie sprawdzonego oprogramowania umożliwiającego generowanie danych korekcyjnych RTK i RTN z uwzględnieniem ogólnie dostępnych sygnałów Galileo.