Podczas spotkania (na fot. poniżej) przedstawiono główne cele przedsięwzięcia oraz omówiono zasady organizacyjne dotyczące zarządzania projektowego.
W ramach projektu do 2021 roku powstanie wielowarstwowa, multidiscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza, umożliwiająca zbieranie i gromadzenie danych z rozproszonych sieci pomiarowych. Dane te będą następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane do postaci baz danych, do których dostęp zapewniony zostanie poprzez stronę web wraz z odpowiednimi serwisami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.
Projekt EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej jest elementem szerszego przedsięwzięcia naukowego. Budowana w ramach projektu infrastruktura będzie ściśle związana z prowadzonym od dwudziestu lat europejskim programem rozwoju infrastruktury badawczej tzw. twardej Ziemi.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez Instytut Geofizyki PAN w konsorcjum z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównym Instytutem Górnictwa, Instytutem Geodezji i Kartografii, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Wojskową Akademia Techniczną i Polską Grupą Górniczą.
Wartość projektu to 62,6 mln zł, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 47,4 mln zł.

Więcej o udziale w projekcie EPOS naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr można przeczytać na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu