Wart 102 mln euro kontrakt z firmą Eutelsat Communications obejmuje przygotowanie ładunku nadającego korekty EGNOS, który zostanie zintegrowany z satelitą telekomunikacyjnym Eutelsat 5 West B. – Podpisanie tej umowy to krok milowy w kierunku rozwinięcia systemu EGNOS w wersji 3, który zapewni większą dokładność pomiaru oraz lepszą jakość funkcjonowania – podkreśla dyrektor wykonawczy GSA Carlo des Dorides.
Obecnie korekty EGNOS nadawane są przez dwa satelity geostacjonarne, w tym przez Inmarsat-3F2, którego misja dobiega już jednak końca. Nowy satelita ma nie tylko zapewnić ciągłość funkcjonowania sytemu, ale będzie ponadto nadawać korekty dla różnych częstotliwości i systemów nawigacji (obecnie są one dostępne tylko dla sygnału GPS L1).
Start satelity Eutelsat 5 West B zaplanowano na przyszły rok. Rozpoczęcia nadawania korekt powinno zaś nastąpić w 2019 roku i potrwać 15 lat.
EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim systemem wspomagającym działanie GPS (w przyszłości także Galileo). Dzięki poprawkom wyliczanym na 40 stacjach referencyjnych i retransmitowanych przez satelity geostacjonarne (lub internet w przypadku usługi komercyjnej, EDAS) dokładność wyznaczania pozycji wzrasta do około 1-3 metrów. W usłudze bezpieczeństwa życia (safety of life) EGNOS zapewnia ponadto informacje o wiarygodności sygnałów GPS, co jest istotne np. z punktu widzenia lotnictwa. Na razie system działa w zachodniej i środkowej Europie. W przyszłości ma być dostępny także w południowej i północnej Afryce oraz Europie Wschodniej.