Przypomnijmy trochę historii tego wydarzenia. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku i co roku od tamtego czasu wydarzenie jest koordynowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. W czasie pierwszej edycji swój udział zgłosiło się 11 placówek (same muzea) i zwiedziło je wówczas 16 tysięcy osób. W tym roku zgłosiły się 233 instytucje, zapowiadając ponad 300 wydarzeń
Wracając do akcentów kartograficznych podczas wydarzenia w stolicy, poza niezawodnym Muzeum WPG, które m.in. okazało zbiór dawnych map Warszawy, przykładem jest Archiwum Główne Akt Dawnych, które przygotowało kilka wystaw, w tym m.in. zatytułowaną „Gniew i dobroć Wisły”, na której można było zobaczyć oryginalne archiwalia (w tym mapy, plany i ilustracje) poświęcona Wiśle i miejscowościom nadwiślańskim w aspekcie ich związków z rzeką, powodziami, regulacją rzeki, gospodarką oraz zwyczajami.
„Plan zabudowań Sandomierza, w której są położone spichlerze” (30 października 1849 r.), „Mapa ujścia Nidy do Wisły z projektem tam zabezpieczających Nidę przed cofaniem wody” (kapitan J.B. Gruszczyński 1766 r.), „Karta, bieg Wisły od Piotrkowic do Mniszowa oznaczająca, w celu zapobieżenie szkodom z wylewu wody pochodzącym” (1811) czy „Mapa sytuacyjna tam na Wiśle pod Słupcem w powiecie stopnickim” (inżynier obwodu stopnickiego, T. Toczyski, 1839 r.) to niektóre z zaprezentowanych map. ciekawostką był też „Profil podłużny niwelacyjny projektowanego wału ochronnego od zalewów Wisły na Nizinie Nasiłowskiej w powiecie kozienickim” z 1848 r.

Zbiory AGAD to historia, natomiast współczesne możliwości wykorzystania kartografii można było zobaczyć, odwiedzając na przykład siedzibę stołecznej Straży Miejskiej. Budynek przy ul. Młynarskiej 43/45 nie jest dostępny dla mieszkańców na co dzień. Noc Muzeów to była okazja, żeby zobaczyć sprzęt, jakim posługuje się Straż Miejska podczas pracy, w tym radiowozy i mobilne laboratoria Oddziału Ochrony Środowiska. Również ekopatrol prezentował swoje zadania i wyposażenie, a dla najmłodszych udostępniono mini Miasteczko Ruchu Drogowego. Największą atrakcją była jednak możliwość obejrzenia Centralnego Stanowiska Kierowania, gdzie zapada większość decyzji związanych z codzienną pracą strażników. I – jak można było usłyszeć podczas specjalnie przygotowanej prezentacji – tu szczególną rolę odgrywa system informacji geograficznej.
Stołeczna straż miejska z powodzeniem korzysta z niego od 2007 r., rozwijając go. Wspomaga on jej działania, podnosząc poziom bezpieczeństwa w największym mieście w Polsce. Szczególnie ważnymi narzędziami wykorzystywanymi przez warszawskich strażników miejskich do ochrony stolicy są mapy gęstości zdarzeń oraz zegar danych. Mapy umożliwiają zidentyfikowanie obszarów o największym natężeniu danego zjawiska (np. bójki, zakłócenia ciszy nocnej, kradzieże) w odniesieniu do konkretnych przedziałów czasowych i kategorii wykroczeń. Zegar danych z kolei to narzędzie umożliwiające wygenerowanie danych statystycznych (np. danych punktowych zdarzeń) w formie wykresu kołowego lub prostokątnej siatki. Na ich podstawie analitycy GIS podejmują decyzje o przydzieleniu sił i środków w konkretne miejsca w mieście.