W monografii poddano analizie 606 prognoz oddziaływania na środowisko sporządzonych do projektów studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin województwa wielkopolskiego opiniowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu w latach 2009-2014. Celem badań było stworzenie narzędzia, które będzie można wykorzystać do zobiektywizowania procesu oceny przydatności terenu pod wyznaczone funkcje zagospodarowania. Jego zastosowanie ma ułatwić i jednocześnie skrócić proces oceny stanu środowiska.
W pracy podjęto próbę stworzenia autorskiego modelu GIS, który może służyć jako narzędzie wspierające proces planowania przestrzennego, a także zweryfikowano ten model w oparciu o analizę studium przypadku gminy Komorniki. W monografii zbadano również obecny stopień wykorzystania narzędzi GIS i baz danych przestrzennych w tego typu zastosowaniach.
Jak we wstępie do publikacji podkreśla wielkopolski RDOŚ Jolanta Ratajczak, praca ma charakter prekursorski, dotychczas w Polsce nie podejmowano bowiem prób analizy jakości dokumentów powstających w ramach SOOS ani też prób parametryzowania kryteriów oceny przydatności środowiska dla potrzeb planistycznych.
Monografia dostępna jest na wolnej licencji w formacie PDF [15 MB]