Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa opublikowano komunikat Komisji Europejskiej z 20 lutego br. w sprawie inicjatywy i2010 nt. rozwoju technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.
Według raportu sektor usług łączności elektronicznej stanowi największą część segmentu ITC (informatyka, telekomunikacja) w UE. W 2005 r. jego wielkość osiągnęła 44,4% i wzrosła o 43% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość usług łączności elektronicznej wyniosła 273 mld euro.
W 2005 r. w krajach Unii było prawie 53 mln linii z szerokopasmowym dostępem do internetu, co oznacza wzrost o 20 mln w porównaniu z rokiem 2004. Wskaźnik penetracji rynku linii szerokopasmowych wskazuje na duże dysproporcje w krajach UE. Najbardziej zaawansowaną w tej dziedzinie Holandię dzielą od ostatniej Estonii 23 punkty procentowe. Polska jest na przedostatnim miejscu w tym zestawieniu.
Raport wskazuje także na konieczność dokonania regulacji prawnych i ekonomicznych w celu uwolnienia konkurencyjności. Najistotniejsze kwestie analizowane w tym względzie przez Komisję dotyczyły uwolnienia lokalnej pętli abonenckiej, skutecznej możliwości połączeń międzysieciowych i systemu rozliczania kosztów w celu zbliżenia wysokości opłat za połączenia międzysieciowe do faktycznych kosztów połączeń. We wszystkich tych zagadnieniach Polska jest wymieniana jako jeden z krajów, w którym te sprawy należy uregulować. Pełny raport pod adresem
http://www.mtib.gov.pl/uniaeuropejska/689.html.