Europejska Agencja Kosmiczna przeniosła na jesień start Giove-B, drugiego satelity testowego europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Według kierujących programem, pierwszy satelita Giove-A przekazuje wystarczająco dużo danych dla zapewnienia rozdzielenia częstotliwości sieci. „Nie ma konieczności pilnego startu Giove-B” - zapewnił Guliano Gatti z ESA.
Giove-B (oficjalna nazwa GSTB-V2/B) został zaprojektowany przez konsorcjum Galileo Industries, w skład którego wchodzą: Alcatel Space Industries, Alenia Spazio, Astrium GmbH, Astrium Ltd i Galileo Sistemas y Servicios. Sputnik wyposażony jest w pasywne wodorowe masery i może nadawać sygnał korzystając z trzech zsynchronizowanych kanałów. Jego start planowano pierwotnie na wiosnę br.
System nawigacji satelitarnej Galileo jest inicjatywą Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej i będzie współdziałać z funkcjonującymi już systemami GPS i GLONASS. Działanie Galileo rozpocznie się z chwilą umieszczenia w kosmosie czterech satelitów. W kolejnym etapie na orbitach znajdzie się jeszcze 26 satelitów. Testowy Giove-A (zbudowany przez Surrey Satellite Technology Ltd z Wlk. Brytanii) został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur 28 grudnia ub. r. na pokladzie rakiety Sojuz, a pierwszy sygnał nadał 12 stycznia. Europejski system nawigacji satelitarnej osiągnie pełną zdolność operacyjną w 2010 r., a jego budowa pochłonie 3,4 mld euro.
