Zgodnie z art. 46e ust. 2 zd. 1 ustawy z 17 maja 1989 r.
Prawo geodezyjne i kartograficzne [DzU z 2017 r. poz. 2101] – pisze autor artykułu – rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające na wniosek wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego albo Głównego Geodety Kraju. Złożenie wniosku przez WINGiK-a wymaga pozyskania przez niego odpowiednich informacji o wadliwości działania geodety uprawnionego. Źródło takich informacji może być dowolne. Może nim być np. przeprowadzona przez WINGiK-a kontrola osoby geodety uprawnionego. Zgodnie bowiem z art. 7b ust. 1 pkt 1
Pgik WINGiK kontroluje przestrzeganie i stosowanie przepisów ustawy, a w szczególności:
1) zgodność wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych z przepisami ustawy,
2) posiadanie uprawnień zawodowych przez osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii.
Działalność kontrolna WINGiK-a jest elementem wykonywania przez niego zadań publicznych. Może zatem stanowić przedmiot zarówno skargi powszechnej, jak i wniosku. Istnieje więc możliwość złożenia do WINGiK-a wniosku o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przez geodetę uprawnionego przepisów prawa geodezyjnego w trakcie wykonywania przez niego prac geodezyjnych lub kartograficznych. Jeśli wnioskodawcy nie spodoba się sposób załatwienia takiego wniosku, ma możliwość złożenia skargi na WINGiK-a do GGK. Uprawnienia te nie zmieniają jednak charakteru czynności kontrolnych – są one przeprowadzane przez WINGiK-a z urzędu, zgodnie z jego wolą. Złożenie stosownego wniosku o przeprowadzenie kontroli nie ma charakteru wiążącego podania – WINGiK wniosek taki może zarówno uwzględnić, jak i oddalić. Jedyny obowiązek WINGK-a w związku ze złożeniem takiego wniosku sprowadza się do jego rozpoznania i dokonania oceny zasadności zarówno z punktu widzenia opisanej we wniosku sytuacji, jak i możliwości organizacyjnych i kadrowych organu. Jeśli taki wniosek zostanie złożony do innego organu, powinien być – zgodnie z właściwością – przekazany do WINGiK-a.
Jak już wcześniej zauważyłem, organizacja systemu odpowiedzialności zawodowej funkcjonuje w sferze publicznej. System ten obejmuje bowiem działania organów administracji publicznej i specjalnie powołanych do tego celu organów odpowiedzialności zawodowej…
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA