Usługa jest darmowa i uruchomiła ją brytyjska spółka Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) razem z Narodowym Centrum Oceanograficznym (NOC) przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Publikowane tu dane pozyskiwane są przy użyciu reflektometrii GNSS. Bazują one na pomiarach sygnałów GNSS odbitych od powierzchni oceanów i zarejestrowanych przez satelitę TechDemoSat-1. Na ich podstawie przy wykorzystaniu specjalnych algorytmów szacowana jest prędkość wiatru nad zbiornikami wodnymi.
Dane publikowane w tej usłudze są dostępnie nieodpłatnie. Można z niej pobrać odświeżane codzienie mapy prędkości wiatru z ostatnich 3 lat, przy czym są one udostępniane z opóźnieniem 30 dni. Zarejestrowani użytkownicy zyskują dostęp do szybszej usługi, gdzie to opóźnienie wynosi tylko 2 doby, przy czym docelowo czas ten ma skrócić się do mniej niż 24 godzin.
SSTL podkreśla, że celem TechDemoSat-1 oraz uruchomionego właśnie serwisu jest pokazanie potencjału reflektometrii GNSS. W przyszłości planowane jest wystrzelenie całej konstelacji mikrosatelitów rejestrujących odbite sygnały satelitarne. Pozwalałaby ona mierzyć falowanie morza i prędkość wiatru w czasie prawie rzeczywistym. Co więcej, mogłaby pozyskiwać dane również o wilgotności gleby czy zasięgu pokrywy lodowej.