Na bazie zdjęć satelitarnych NOAA/AVHRR zostały opracowane modele wykorzystujące temperaturę powierzchni czynnej dla oszacowania natężenia suszy na obszarach rolniczych. W bieżącym roku od drugiej połowy maja obserwujemy oznaki niedostatecznego uwilgotnienia obszarów rolniczych zwłaszcza w Polsce centralnej. Obecnie mamy do czynienia z długotrwałym brakiem opadów i wysoką temperaturą powietrza na rozległych obszarach.
Aktualny stan trwającej suszy prezentowany jest na mapie o rozdzielczości 1 km kw. opracowanej na dzień 10 sierpnia br. Zasięg suszy IGiK szacuje obecnie na 60% powierzchni użytków rolnych w Polsce, w tym susza głęboka utrzymuje się na 21% obszaru rolniczego. W porównaniu z poprzednią dekadą jest to znaczna poprawa (dla okresu 21-31 lipca było to odpowiednio 70% i 34%).
Zasoby dotyczące tegorocznej suszy rolniczej można znaleźć na stronie
Monitorowanie suszy rolniczej. Instytut zajmuje się również modelowaniem wysokości plonów upraw rolniczych. W bieżącym roku spodziewa się znacznych spadków plonów. Prognozy IGiK-u dostępne są w sekcji
Prognozowanie plonów.

Mapy suszy rolniczej, opracowywane przez 20 lat przez Centrum Teledetekcji IGiK, dostarczają informacji pozwalających na określenie niekorzystnych warunków wzrostu roślin wywołanych suszą. Dane dla całego kraju można porównać z kondycją roślin na polu w terminach pokrywających się z wygenerowanymi mapami suszy rolniczej. Obraz powyżej przedstawia porówanie kondycji kukurydzy w roku 2016 i 2018 z analogicznych okresów (wskaźnik NDVI) wraz z mapami suszy z odpowiadających im dekad roku.