Choć w porównaniu do lat poprzednich, tegoroczna ortofotomapa jest nieco mniej atrakcyjna wizualnie ze względu na czas wykonania (jeszcze przed okresem intensywnej wegetacji), to dzięki temu w większości zastosowań jej użyteczność jest istotnie wyższa.
Wykonawcą ortofotomapy 2018 jest konsorcjum w składzie: OPEGIEKA Sp. z o.o. z Elbląga oraz GISPRO Sp. z o.o. ze Szczecina. Specyfikacja zamówienia na tegoroczną ortofotomapę wprowadziła dodatkowe wymagania, których efektem jest istotne ograniczenie kładów budynków. W tym celu zamawiający udostępnił wykonawcy dane o centroidach budynków i budowli z ich wysokością względną oraz wprowadził wymagania dotyczące maksymalnych dopuszczalnych kładów dla różnej wysokości zabudowy. Doprowadziło to do proporcjonalnego zagęszczenie liczby wykonywanych zdjąć nad obszarami zabudowy o większej wysokości i poprawy jakości końcowego opracowania.
W wyniku zamówienia zrealizowane zostały dwie ortofotomapy o wielkości piksela 5 i 4 cm. Publikowana w geoportalu Wrocławia ortofotomapa miasta (4 cm/px) nie jest ortofotomapą w rozumieniu rozporządzenia MSWiA w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Tym samym nie wchodzi w skład państwowego zasobu geodezyjnego i nie posiada formalnych atrybutów przysługujących elementom tego zasobu. Nowa ortofotomapa jest również dostępna poprzez usługę WMS (http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_ortofoto_2018/MapServer/WMSServer?).