Na 2018 rok zaplanowano obloty nad napowietrznymi liniami wysokiego i średniego napięcia o łącznej długości około 19 tys. km. Wykorzystywany do tego helikopter wyposażony jest w kamery cyfrowe, skaner laserowy, GPS i inne specjalistyczne urządzenia. W ramach wykonanych oblotów inspekcyjnych spółka otrzyma komplet danych obejmujący m.in.: zdjęcia inspekcyjne, zdjęcia termowizyjne, ortofotomapę, cyfrowy i przestrzenny model słupów i przewodów.
– Dane, które otrzymujemy podczas oblotu linii to nie tylko wysokiej rozdzielczości zdjęcia infrastruktury elektroenergetycznej z różnej perspektywy, ale również szereg informacji o infrastrukturze umożliwiających wykonywanie wielorakich analiz przez przeszkolonych specjalistów. Pozwala to na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji eksploatacyjnych, inwestycyjnych oraz modernizacyjnych – wyjaśnia Michał Roman, dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym.
Dostarczone materiały umożliwiają precyzyjną ocenę poszczególnych elementów infrastruktury, a także jej otoczenia (zadrzewienie, ukształtowanie terenu, skrzyżowania, zbliżenia itp.), które może mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Wyniki oględzin są podstawą do planowania czynności eksploatacyjnych, takich jak wycinki, przeglądy, naprawy i inne działania zmierzające do utrzymania stanu technicznego na wymaganym poziomie.
