Uruchomienie tej specjalności nie powinno zaskakiwać, bo uczelnia ma liczne sukcesy na polu geodezji satelitarnej. Oprócz różnych wyróżnień dla tamtejszych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem można wspomnieć o przyznaniu Instytutowi Geodezji i Geoinformatyki UPWr statusu stowarzyszonego centrum analiz Międzynarodowej Służby Satelitarnych Pomiarów Laserowych (ILRIS), a także o uruchomieniu serwisu Govus – aplikacji internetowej do oceny jakości orbit nowych systemów multi-GNSS.
Jak wyjaśnia uczelnia, w ramach specjalności geodezja satelitarna studenci posiądą zaawansowaną wiedzę z zakresu m.in. metod opracowania danych multi-GNSS, analizy i przetwarzania obserwacji satelitarnych, nawigacji satelitarnej oraz dynamiki orbit sztucznych satelitów Ziemi. Tematyka zajęć obejmie również: pozyskiwanie, przetwarzanie, zarządzanie i udostępnianie obserwacji satelitarnych w precyzyjnym pozycjonowaniu GNSS, nawigację satelitarną, meteorologię GNSS, a także pomiary pola magnetycznego i grawitacyjnego Ziemi oraz jego funkcjonałów. Absolwenci będą potrafili pozyskiwać oraz przetwarzać geodezyjne dane satelitarne, przedstawiać i prezentować wyniki analiz wraz z podaniem charakterystyki dokładnościowej i ograniczeń poszczególnych satelitarnych technik pomiarowych.
Ponadto studenci tej specjalności będą mogli wybrać 4 przedmioty z puli zajęć obligatoryjnych dla innych specjalności lub z puli przedmiotów do wyboru, w tym: bezzałogowe systemy latające w geodezji, fotogrametria cyfrowa czy projektowanie i programowanie systemów GIS. Przedmioty na specjalności geodezja satelitarna będą prowadzone przez pracowników Zakładu Geodezji Satelitarnej oraz Zakładu Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Rekrutacja rozpocznie się na początku 2019 roku i będzie dostępna dla wszystkich absolwentów studiów I stopnia kierunku geodezja i kartografia. Po ukończeniu tej specjalności i uwzględnieniu wiedzy zdobytej na pierwszym stopniu studiów, student może ubiegać się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie 3 (geodezyjne pomiary podstawowe).