Infrastruktura informacji przestrzennej obejmuje – według polskiej ustawy implementującej dyrektywę INSPIRE – zbiory danych przestrzennych występujące w postaci elektronicznej. Organy publiczne i inne podmioty przez nie upoważnione tworzą i obsługują sieć obejmującą wyszukiwanie, przeglądanie, pobieranie i przekształcanie danych oraz uruchamianie nowych e-usług.
Podział zadań związanych z modernizacją IIP między liczne podmioty sprawia, że istotne jest, jaki organ jest krajowym koordynatorem i czy ma prawne instrumenty, które pozwalają na skuteczne uzgodnienia, definiowanie modelu danych oraz osiąganie efektu interoperacyjności usług i zbiorów danych przestrzennych. W niektórych państwach wdrażanie dyrektywy oraz budowa e-administracji i otwieranie danych do ponownego wykorzystania były zadaniami konkurującymi o środki budżetowe. Łączenie tych zadań w gestii jednego ministra zwiększało szanse, że będą zadaniami kompatybilnymi.
Narasta współzależność między regulacją przestrzeni realnej i wirtualnej oraz znaczenie spójności prawa dla efektywności modernizacji infrastruktury informacyjnej państwa. Aktualne problemy wykorzystywania informacji przestrzennej na tle dylematów regulacji prawnej przedstawiane są w tej książce przez teoretyków z różnych uczelni oraz ekspertów-praktyków z administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości.
Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa C.H. Beck. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr hab. Grażyny Szpor oraz dr. Kamila Czaplickiego, pracowników naukowych UKSW w Warszawie.
Książka liczy 266 stron i w Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 129 zł.