Zadaniem Astri Polska było zaprojektowanie uniwersalnego oprogramowania, które umożliwi integrację urządzeń testowych, tworząc kompleksowe środowisko do testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Tego typu odbiorniki będą instalowane m.in. na satelitach i rakietach nośnych. Software został opracowany w ramach projektu FLIGhT (FLexible envIronment for GNSS Testing) zleconego warszawskiej firmie przez Europejską Agencję Kosmiczną w 2017 r.
– Dotychczas ESA musiała polegać na wynikach testów odbiorników przeprowadzonych przez ich producentów. Dzięki naszym rozwiązaniom możliwe będzie prowadzenie niezależnych testów konkretnych parametrów danego odbiornika – powiedział Karol Brzostowski, kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska.
Oprogramowanie stworzone przez Astri Polska pełni rolę „serca” środowiska testowego. Pozwala na sterowanie urządzeniami testowymi, komunikację z odbiornikiem, realizację scenariuszy testowych oraz generowanie raportów. Bogaty interfejs graficzny umożliwia sterowanie urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak emulator sygnałów GNSS czy układ zasilania odbiornika. Niewątpliwą zaletą systemu jest także funkcja generowania raportów oraz prowadzenie analiz w czasie rzeczywistym.
– Projektując nasze środowisko testowe położyliśmy szczególny nacisk na to, by było ono jak najbardziej elastyczne, umożliwiając prowadzenie testów różnego typu odbiorników – powiedział Karol Brzostowski.
Testy pierwszego odbiornika z wykorzystaniem polskiego systemu już się rozpoczęły. W tym celu jeden z inżynierów z Astri Polska został oddelegowany do ESA na okres 6 miesięcy, gdzie wspólnie z zespołem inżynierów z ESA testuje kosmiczny odbiornik GNSS.
Astri Polska jest jedyną polską firmą posiadającą doświadczenie w testowaniu odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu dedykowanych produktów i usług dla wiodących europejskich programów kosmicznych.