W liście KRIR mogliśmy przeczytać, że w ramach modernizacji ewidencji gruntów prowadzonej przez starostów wiele dróg wewnętrznych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (czyli gruntów użytkowanych rolniczo) zostało oznaczonych w EGiB jako drogi „dr”, od których gminy naliczają podatek od nieruchomości. Powoduje to dodatkowe obciążenia fiskalne rolników. Zmiana w EGiB na wniosek rolnika jest uciążliwa administracyjnie i wykonywana na koszt wnioskodawcy.
Zgodnie z wierszem 18. tabeli w załączniku nr 6 do rozporządzenia ws. EGiB do użytku gruntowego o nazwie „drogi” nie zalicza się dróg wewnętrznych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Włącza się je natomiast do przyległego użytku rolnego. Zatem co do zasady nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz niższym podatkiem rolnym.
W odpowiedzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaznacza, że przepisy rozporządzenia w sposób jednoznaczny określają przesłanki zaliczania gruntów do poszczególnych użytków gruntowych, w tym oznaczania gruntów jako „drogi”, i do tej pory do MIiR nie docierały żadne sygnały wskazujące na jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ich stosowania.
„W odniesieniu natomiast do podnoszonego przez Pana Prezesa »narzucania« w ramach procedury modernizacji gruntów i budynków oznaczeń gruntów, uprzejmie informuję, że procedura ta umożliwia zainteresowanym podmiotom aktywny w niej udział i zapewnia wpływ na jej wyniki na różnych jej etapach. (…) Składanie uwag i zarzutów w ramach opisanej wyżej procedury nie powoduje konieczności ponoszenia kosztów wytworzenia dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przez osobę je zgłaszającą” – czytamy w piśmie. Ministerstwo dodaje także, że obecne regulacje prawne w sposób wystarczający zabezpieczają interesy podmiotów, których grunty zostały objęte procedurą modernizacji.
Odnosząc się do wniosku o zmianę przepisów dotyczących gruntów i budynków MIiR wyjaśnia, że rolą tej ewidencji jest jedynie gromadzenie informacji na temat stanu faktycznego nieruchomości, a nie regulowanie zawartymi w niej oznaczeniami wysokości obciążeń podatkowych. „Postulaty dotyczące zmiany przepisów dotyczących naliczania bądź zwolnień z obciążeń podatkowych dotyczących konkretnych stanów faktycznych lub podmiotów należy kierować bezpośrednio do Ministra Finansów” – podsumowuje resort.