Tym samym w kosmosie znajduje się już docelowa liczba aparatów MEO stanowiąca zasadniczy element konstelacji BeiDou-3. 24 satelity orbitujące na trzech płaszczyznach zapewnią globalną dostępność zmodernizowanych sygnałów nawigacyjnych, dzięki czemu na całym świecie możliwe stanie się wyznaczanie pozycji z wykorzystaniem wyłącznie tego systemu. Na ten moment trzeba będzie jednak jeszcze chwilę poczekać. Obecnie sygnały nadaje 18 satelitów MEO, a pozostałe są w trakcie testów.
Podkreślmy, że docelowa konstelacja BeiDou-3 będzie się składać także z trzech satelitów na orbicie geostacjonarnej (GEO) oraz trzech na orbicie geosynchronicznej (IGSO). Zapewnią one lepszą dostępność sygnałów BeiDou na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie w kosmosie znajdują się trzy aparaty IGSO oraz jeden GEO. Pozostałe dwa satelity geostacjonarne mają zostać wystrzelone w czerwcu przyszłego roku, co pozwoli ogłosić pełną operacyjność BeiDou-3.
W porównaniu ze starszą generacją BeiDou trzecia generacja satelitów ma zapewnić m.in. wyższą dokładność wyznaczania pozycji. Dokładność sygnału w kosmosie (a więc bez uwzględnienia wpływu atmosfery) powinna być nie gorsza niż pół metra, z kolei dla przeciętnego użytkownika wyniesie od 2,5 do 5 metrów. Poza tym ma ją wyróżniać lepsza kompatybilność podstawowego cywilnego sygnału B1 z jego odpowiednikami w systemach GPS i Galileo (odpowiednio L1 i E1) oraz oferowanie usługi poszukiwawczo-ratowniczej.