Projekt z IGiG został najwyżej oceniony i znalazł sięna pierwszym miejscu listy rankingowej wpanelu Nauk o Ziemi ST10.
Jego celem jest poprawa jakości globalnych parametrów geodezyjnych (tj. współrzędnych bieguna, ekscesu długości doby, współczynników spłaszczenia Ziemi, współrzędnych geocentrum, współrzędnych stacji SLR, oraz realizacji ITRF) poprzez wykorzystanie mikrofalowych orbit satelitów LEO i GNSS oraz pomiarów SLR do różnych typów satelitów, takich jak pasywne geodezyjne, aktywne LEO oraz nawigacyjne GNSS.
Po raz pierwszy użyty zostanie potencjał pomiarów SLR do różnych satelitów w celu zwiększenia wpływu techniki SLR na rozwój geodezji kosmicznej i nauki. W projekcie wykorzystane zostaną obserwacje do 10 satelitów LEO, 9 satelitów geodezyjnych oraz 64 satelitów GNSS. Satelity te orbitują na różnych wysokościach (od 300 do 40 000 km) i mają różną charakterystykę. Zastosowanie znajdą również pomiary LLR do Księżyca w celu wyznaczenia współrzędnych stacji oraz kąta obrotu Ziemi.
Więcej o projekcie
OPUS jest konkursem skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do etapu kariery naukowej lub doświadczenia w prowadzeniu badań. W edycji 18. do NCN wpłynęły 2133 wnioski na łączną kwotę niemal 2,2 mld zł. Spośród nich eksperci zakwalifikowali do finansowania 350 projektów o wartości prawie 460 mln zł.