Białobrzegi nad Zalewem Zegrzyńskim goszczą dziś wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodetów województw i dyrektorów WODGiK-ów na dwudniowym szkoleniu z zakresu Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-EUPOS. Wczoraj (10 grudnia) odbyła się teoretyczna część spotkania, dziś – nauka w terenie.
Najbardziej zaskakująca była wiadomość o przesunięciu ostatecznego terminu oddania do użytku systemu ASG-EUPOS. Kierownictwo Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przewiduje, że nastąpi to dopiero w kwietniu przyszłego roku. Dotychczas zapowiadano początek 2008 roku. Opóźnienie wynikło głównie z przyczyn technicznych. Już na etapie zakładania stacji trzeba było zmienić 15 lokalizacji. Jednak największy wpływ na kalendarium ma TP S.A., która nie dotrzymuje umowy o doprowadzenie odpowiednich łączy telekomunikacyjnych do wszystkich stacji (zamknięta sieć korporacyjna). Problem jest na tyle poważny, że dwie lokalizacje będą na początku musiały korzystać z łączy satelitarnych. Zakończono natomiast montaż wszystkich nowych stacji i odbywają się pierwsze testy wymiany danych pomiędzy centrami zarządzającymi w Warszawie i Katowicach. Obecnie planowana jest kampania sprawdzająco-kalibracyjna systemu.
GUGiK podjął wysiłki, by „uprawomocnić” pracę z systemem ASG-EUPOS. Na zlecenie urzędu powołano zespół konsultantów PAN do stworzenia ekspertyzy, na podstawie której przygotowano już projekt rozporządzenia o układach odniesienia. Będzie ono m.in. definiowało obowiązujące układy odniesienia w Polsce i tzw. osnowę zintegrowaną, czyli nawiązanie obserwacji ze stacji ASG-EUPOS do punktów osnowy podstawowej (POLREF, EUREF-POL, EUVN). GUGiK zajmuje się również przygotowaniem standardów opracowywania i przyjmowania do zasobu wyników pomiarów satelitarnych. Instrukcja techniczna G-6 „Pomiary satelitarne oparte na systemie precyzyjnego pozycjonowania ASG-EUPOS” jest już prawie gotowa, wymaga jednak kilku istotnych poprawek. Po uruchomieniu sieci GUGiK planuje także przeprowadzenie działań mających na celu techniczne przystosowanie stacji do spełnienia warunków osnowy I klasy (np. konieczność wyznaczenia punktu kierunkowego).
