Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, generator kupowany jest w ramach wartego blisko 25 mln zł projektu CENAGIS (Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych), którego liderem jest WGiK PW. Jednym z celów przedsięwzięcia jest uruchomienie laboratoriów do testowania odbiorników GNSS, a także aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych. Kluczowym wyposażeniem tych jednostek ma być zakupiony właśnie generator. Instrument posłuży także do opracowania laboratoryjnych procedur badania i oceny niepewności pomiarowej mobilnych skanerów laserowych, a także w badaniach związanych z zabezpieczeniem użytkowników systemów GNSS przed cyberatakami.
Zakup generatora zrealizowano w procedurze „z wolnej ręki”. Jak wyjaśniono w dokumentacji zamówienia, w ramach CENAGIS planowano zakupić generator najwyższej klasy, a rozeznanie rynku wykazało, że tylko urządzenie oferowane przez firmę Spirent Communication spełnia wymagania projektu. Kluczowe jest tu przede wszystkim:
- generowanie empirycznych modeli scyntylacji, co pozwoli wygenerować bardziej realistyczne efekty scyntylacji w sygnałach GNSS,
- generowanie szyfrowanych sygnałów GPS oraz Galileo: P(Y), P(M) oraz PRS (Public Regulated Service),
- umożliwienie rozbudowy wyjść antenowych RF do minimum siedmiu,
- generowanie sygnału z częstotliwością do 1000 Hz przy jednoczesnej dokładności generowania pseudoodległości nie gorszej niż 0,3 mm RMS.
Żaden inny dostępny na rynku generator nie oferował wszystkich powyższych funkcji, dlatego WGiK PW zdecydował się zakupić instrument marki Spirent oferowany przez firmę Systemics-Pab z Warszawy.