Uczestnicy spotkania dowiedzą się, dlaczego Europa zdecydowała się na budowę własnej konstelacji satelitów, w czym jest ona lepsza od jej amerykańskiego odpowiednika i jakie mamy korzyści z istnienia systemu Galileo.
W programie zaplanowano prezentacje
prof. Krzysztofa Sośnicy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (wywiad z profesorem opublikowaliśmy w
miesięczniku GEODETA 11/2020) oraz
Justyny Redełkiewicz Musiał – ekspertki w dziedzinie technologii satelitarnych, która prowadzi zespół badań rynku i trendów w technologii geolokalizacji w Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej (GSA), współpracuje z globalnymi producentami układów scalonych w celu zintegrowania sygnałów z satelitów w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku. Rezultatem tej współpracy jest już prawie 500 modeli smartfonów używających danych lokalizacji z Galileo.
Prof. Krzysztof Sośnica wyjaśni, jaką przewagę nad konkurencją ma system satelitarny Galileo zarówno technicznie, jak i polityczne. Jakie badania naukowe można prowadzić dzięki zastosowaniu systemu Galileo i jaki to ma związek z laserami, płytami tektonicznymi i długością doby na Ziemi. Wyjaśni też, jak błąd w wynoszeniu satelitów na orbitę umożliwił prowadzenie badań naukowych w zakresie weryfikacji słuszności efektów relatywistycznych, czyli wynikających z ogólnej teorii względności Einsteina w zakresie krzywizny czasoprzestrzeni oraz dylatacji czasu.
Justyna Redełkiewicz-Musiał opowie, w jakich aplikacjach używamy Galileo, a także dlaczego jest ważne, że Europa ma swój własny system GNSS oraz jakie możliwości oferuje Galileo dla użytkowników, małych przedsiębiorstw oraz deweloperów. Przedstawi też czym zajmuje się GSA oraz dlaczego od stycznia przyszłego roku zmieni nazwę na EUSPA. Opowie tez o najnowszych trendach w technologii satelitarnej oraz o tym, jak otwiera to nowe obszary aplikacji.
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się on-line, start: godz. 18.00.
Szczegóły i rejestracja