IPS monitoruje i prognozuje aktywność jonosfery oraz Słońca, a także przewiduje wpływ tych czynników na sygnały GNSS oraz funkcjonowanie aplikacji, które z nich korzystają. Pozwala to zawczasu podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Prognozy IPS generowane są dla parametrów związanych z jonosferą oraz pracą systemów GNSS zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym. Są dostarczane w trzech skalach czasowych – nowcasting oraz z wyprzedzeniem 30-minutowym i 24-godzinnym. Stosowne alerty przesyłane są zalogowanym użytkownikom po przekroczeniu zdefiniowanych przez nich progów. Łącznie IPS oferuje ponad 160 produktów w trzech zasadniczych kategoriach: fizyka Słońca, jonosfera, wydajność GNSS (w tym np. spodziewana dokładność pomiaru).
W ocenie twórców serwis ten jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników, których praca może być poważnie zakłócona przez nieprawidłowe działanie systemów GNSS, w tym w lotnictwie, budownictwie czy branży energetycznej.
Prototyp IPS został opracowany przez zespół europejskich naukowców dzięki wsparciu z funduszy Horyzontu 2020. Operatorem systemu jest Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC).
Serwis dostępny jest pod adresem ionospheric-prediction.jrc.ec.europa.eu