Podobnie jak w latach poprzednich zakres tematyczny pomysłów może być bardzo szeroki – byle mieściły się one w jednej z proponowanych kategorii tematycznych. A te dotyczą chociażby walki ze zmianami klimatycznymi i niszczeniem środowiska, rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia, a nawet sportu, gier i szeroko rozumianej rozrywki. Przykładowo w zeszłorocznej edycji zwyciężył pomysł na robota zbierającego śmieci w parkach.
Zgłoszenia można przesyłać do 19 lipca. Oprócz nagrody głównej i wyróżnień w kategoriach tematycznych uczestnicy mogą zawalczyć o nagrody fundowane przez wybrane kraje wspierające Galileo Masters (niestety, w tym roku nie ma wśród nich Polski). Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na gratyfikacje finansowe, ale także wsparcie merytoryczne ekspertów w realizacji swojego pomysłu.
Szczegóły dostępne są na stronie galileo-masters.eu. Organizatorem konkursu jest niemiecka agencja AZO, inicjatywę wspiera ponadto Europejska Agencja Kosmiczna oraz Europejska Agencja ds. GNSS (GSA).