Cyfrowe bliźniaki to coraz częściej powtarzane hasło w szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej, w tym w geodezji. W dużym skrócie oznacza cyfrową kopię fizycznego obiektu lub też procesu bądź systemu. W praktyce realizacja tej idei przekłada się np. na utrzymywanie modelu 3D danej konstrukcji, który jest na bieżąco aktualizowany z wykorzystaniem chociażby systematycznych pomiarów fotogrametrycznych czy danych spływających z sieci sensorów internetu rzeczy (IoT). Po modelowaniu informacji o budynkach (BIM) cyfrowe bliźniaki mają być kolejnym dużym krokiem w cyfryzacji budownictwa.
Jak podkreśla Autodesk, powołując się na raport firmy FMI, dziś nawet 95% danych gromadzonych na etapie prac projektowych i budowlanych jest w ogóle nieużywanych. – Tandem to chmurowa platforma, której celem jest postawienie tej statystyki na głowie – mówi Bob Bray, starszy dyrektor w Autodesku. – Umożliwia rozpoczęcie cyfrowych projektów, utrzymanie ich w formie cyfrowej i dostarczanie cyfrowych materiałów, przekształcając bogate dane w analizę biznesową – wyjaśnia.
Platforma Tandem może gromadzić wszystkie informacje o budynku, jego systemach i krytycznym wyposażeniu zarówno w postaci tabelarycznej, jak i modeli 3D. Operatorzy budynków i zarządcy obiektów mogą wówczas znaleźć w niej wszelkie informacje, których szukają, odpowiadając na problemy operacyjne związane z bieżącą konserwacją obiektu. Pozwala to określić, czego spodziewać się po przybyciu na miejsce oraz pomaga zrozumieć, jak działania na jednej instalacji mogą wpływać na inną.
– Platformy cyfrowych bliźniaków stanowią prawdziwą zmianę w sposobie, w jaki my i nasi klienci myślimy o tworzeniu, walidacji i eksploatacji informacji o zasobach – powiedział Andrew Field, dyrektor ds. zasobów i doradztwa cyfrowego w firmie Beca. – Autodesk Tandem pomoże poprawić długoterminową wydajność zarządzania zasobami i podejmowanie decyzji. To pomost między tworzeniem aktywów a przekazywaniem informacji o zasobach naszym klientom – dodaje.