Spotkanie w podwarszawskiej Jachrance skierowane jest do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o nowoczesnych technologiach stosowanych do prowadzenia zasobu geodezyjnego i jego udostępniania w internecie.
Choć wydarzenie oficjalnie startuje dzisiaj, już wczoraj odbyły się warsztaty szkoleniowe (na fot.) – przede wszystkim z zakresu podpisów elektronicznych i płatności internetowych. – Bez tego nie ma automatyzacji w geodezji – mówił Zbigniew Malinowski, prezes Geo-Systemu. Kilkudziesięciu uczestników miało m.in. okazję prześledzić, jak wygląda proces podpisywania dokumentu z wykorzystaniem pieczęci kwalifikowanej, podpisu kwalifikowanego, podpisu osobistego (z zastosowaniem e-dowodu) oraz profilu zaufanego. Swoistym podsumowaniem było pozyskanie przez internet w technologii ePODGiK zaświadczenia o objęciu działki uproszczonym planem urządzenia lasu. Było to możliwe dzięki wdrożeniu przez powiat płatności elektronicznych i posiadaniu pieczęci kwalifikowanej.
Podczas spotkania Zbigniew Malinowski podał też najnowsze dane dotyczące liczby przyjętych operatów elektronicznych w technologii ePODGiK. Od 2015 r. jest już ich 133 958, a tylko w bieżącym roku liczba ta zwiększyła się o 31 400. Z kolei 700 tys. to liczba e-operatów udostępnionych do tej pory różnym wykonawcom w technologii ePODGiK.
Dziś i jutro na uczestników konferencji czekają trzy sesje referatowe:
• „Nowoczesne technologie w PODGiK”,
• „Aspekty prawne funkcjonowania PZGiK”,
• „Dobre praktyki wykorzystania danych przestrzennych przez obywateli i instytucje”.
Po nich zaplanowano dyskusję podsumowującą.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.