OPUS to najpopularniejszy konkurs w ofercie NCN skierowany do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do zaawansowania kariery kierownika projektu, posiadanego stopnia czy tytułu naukowego lub doświadczenia w prowadzeniu badań.
W edycji 24. do NCN wpłynęło 1921 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 224 wnioski o łącznej wartości 364,4 mln zł.
Wśród nich znalazło się przedsięwzięcie dr. Iuria Cherniaka z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pn. „Globalny monitoring i analiza nieregularności plazmy jonosferycznej podczas nadchodzącego 25-tego maksimum cyklu słonecznego dla lepszego zrozumienia wpływu pogody kosmicznej na pozycjonowanie GNSS”.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 381 tys. zł.
Jak czytamy w opisie przedsięwzięcia, obecnie znajdujemy się w przededniu maksimum cyklu słonecznego, które powinno się rozpocząć pod koniec 2023 roku. W tym okresie może wystąpić więcej rozbłysków słonecznych i burz geomagnetycznych. Co istotne, podczas burz geomagnetycznych w jonosferze powstają różne struktury plazmy, które mogą poważnie zakłócić propagację sygnałów nawigacyjnych.
Celem projektu jest zbadanie, jak te struktury jonosferyczne powstają i rozwijają się w różnych fazach burz geomagnetycznych o różnej intensywności i w różnych miejscach na Ziemi, a także prześledzenie ich wpływu na dokładność pozycjonowania GPS.