Na wstępie Geo-System przypomina, że przez wiele miesięcy – od listopada 2023 r., kiedy to zaczęły obowiązywać nowelizacja rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz schemat aplikacyjny w wersji 2.0 – walidator ministerstwa był niedostosowany do zmienionych przepisów i nie obsługiwał plików GML z danymi dla planów ogólnych.
Z tego też powodu ponad 600 gmin, które przez ten czas uchwaliły przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy i stworzyły inicjalne dane APP, aby sprawdzić poprawność pliku GML, musiało korzystać z zewnętrznych narzędzi do walidacji w oparciu o plik ze schematem XSD.
Nowy walidator na stronie gov.pl nie tylko weryfikuje zgodność pliku GML ze schematem i wymogami wynikającymi z rozporządzenia, ale także dokonuje dodatkowych sprawdzeń. Jak zauważa Geo-System, część z nich odnosi się do specyfikacji danych 2.0, która nadal jest na etapie projektu i zgodnie z informacjami przestawionymi na konferencji MRiT 4 lipca br. będzie jeszcze ulegać zmianom wynikającym z prowadzonych na początku roku konsultacji. Natomiast inne zdają się w ogóle nie wynikać z żadnych zapisów ustawy, rozporządzenia ani specyfikacji, jak np. wymóg zapisu tytułu aktu w ściśle określonej formie, gdzie rozróżniana jest nawet wielkość liter.
W ocenie Geo-Systemu sposób działania nowego walidatora, w którym na równi stosuje się kryteria „ścisłe” (wynikające z obowiązującego rozporządzenia i schematu), a także wymogi z projektowanych zapisów specyfikacji oraz zupełnie arbitralne, jest niewłaściwy.