Gminne standardy dostÄ™pnoÅ›ci infrastruktury spoÅ‚ecznej – jeÅ›li zostanÄ… ustalone przez gminÄ™ – uzależniÄ… możliwość lokalizacji inwestycji mieszkaniowych od sÄ…siedztwa obiektów infrastruktury spoÅ‚ecznej. Tymi obiektami – zgodnie z art. 13f upzp – sÄ… szkoÅ‚y podstawowe i obszary zieleni publicznej.
Ustawa szczegółowo opisuje, w jakich sytuacjach można mówić o zapewnieniu dostępu terenów mieszkaniowych do wskazanych wyżej obiektów. W obu przypadkach spełnienie standardu oparto o badanie drogi dojścia do tego obiektu od granicy działki ewidencyjnej, na której zlokalizowana ma być zabudowa mieszkaniowa.
Wartości odległości określono w sposób spójny z regulacjami wprowadzonymi w specustawie mieszkaniowej, uwzględniając odmienną gęstość zaludnienia i intensywność zagospodarowania w miastach i na terenach wiejskich. W przypadku szkoły podstawowej jest to 1500 m dla miast i 3000 m dla terenów poza miastami.
Artykuł 13f zapewnia również możliwość odejścia od wspomnianych wyżej zakresów oraz określenia innych wartości w ramach uchwały.
Zdaniem Infor.pl zapisy te stanowiÄ… „kolejne ograniczenia” w budowie domów jednorodzinnych. Portal zastanawia siÄ™ też, czy gminy, mimo, że majÄ… do tego prawo, zdecydujÄ… siÄ™ na modyfikacjÄ™ zaproponowanych w ustawie odlegÅ‚oÅ›ci.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się TUTAJ.
Gminne standardy dostÄ™pnoÅ›ci infrastruktury spoÅ‚ecznej, jeÅ›li zostanÄ… wprowadzone, zacznÄ… obowiÄ…zywać wraz z planem ogólnym, na którego przygotowanie – zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów – gminy majÄ… czas do koÅ„ca br.