Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-10 | GIS, Teledetekcja, Software, Instytucje

CENAGIS jako infrastruktura ESA Phi-Lab Poland

4 kwietnia br. w Poznaniu podczas Dnia Przemysłu Kosmicznego odbyła się uroczysta inauguracja działalności ESA Phi-Lab Poland. W drodze konkursu operatorem PhiLab zostało konsorcjum, w skład którego wchodzą: Politechnika Poznańska (Koordynator) oraz Politechnika Warszawska (Partner). Projekt realizowany będzie z wykorzystaniem infrastruktury Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS) Wydziału Geodezji i Kartografii PW.


Ilustracja: CENAGIS jako infrastruktura ESA Phi-Lab Poland <br />
Dzień Przemysłu Kosmicznego w Poznaniu (fot. Politechnika Poznańska)
Dzień Przemysłu Kosmicznego w Poznaniu (fot. Politechnika Poznańska)

ESA Phi-Lab Poland to projekt, który wspólnie realizują Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jego celem jest budowanie przyszłości innowacji kosmicznych. Phi-lab Polska ma wzmocnić lokalny i europejski przemysł oraz sektory badawcze do zastosowań kosmicznych i pochodnych na Ziemi. Planowane działania mają objąć współpracę z operatorami gospodarczymi (economic operators), poprzez wsparcie projektów badawczych i zapewnienie dostępu do infrastruktury badawczej.

Kluczowym elementem jest również zgromadzenie zespołu specjalistów o szerokim zakresie kompetencji w obszarze robotyki kosmicznej, sztucznej inteligencji oraz obserwacji powierzchni Ziemi, którzy będą wspierać zwiększanie dojrzałości technologicznej innowacji tworzonych przez polski sektor kosmiczny. Phi-Lab Poland skoncentruje się bowiem na dwóch obszarach tematycznych:
• autonomiczne roboty i systemy do eksploracji kosmosu i zastosowań na Ziemi,
• analizy geoprzestrzenne oraz obliczenia satelitarne.

Rola Politechniki Warszawskiej w tym przedsięwzięciu jest podwójna. Po pierwsze PW stanowi zaplecze badawcze, infrastrukturalne i kompetencyjne dla projektów badawczych realizowanych w obszarze „analizy geoprzestrzenne oraz obliczenia satelitarne”. Projekt realizowany będzie z wykorzystaniem infrastruktury Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS). W szczególności wsparcie dotyczyć będzie metod i narzędzi związanych z szeroko rozumianym pozycjonowaniem i analizowaniem ruchu pojazdów, dronów i robotów oraz zaawansowanym przetwarzaniem pozyskiwanych z ich sensorów danych geoprzestrzennych w kontekście rozwoju systemów nawigacji, w tym nawigacji autonomicznej.
Po drugie Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej będzie współpracowało ze wszystkimi zespołami projektowymi wspieranymi przez Phi-Lab Poland w zakresie komercjalizacji opracowywanych technologii.

Projekt będzie realizowany w latach 2025–2031.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2