ESA Phi-Lab Poland to projekt, który wspólnie realizują Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jego celem jest budowanie przyszłości innowacji kosmicznych. Phi-lab Polska ma wzmocnić lokalny i europejski przemysł oraz sektory badawcze do zastosowań kosmicznych i pochodnych na Ziemi. Planowane działania mają objąć współpracę z operatorami gospodarczymi (economic operators), poprzez wsparcie projektów badawczych i zapewnienie dostępu do infrastruktury badawczej.
Kluczowym elementem jest również zgromadzenie zespołu specjalistów o szerokim zakresie kompetencji w obszarze robotyki kosmicznej, sztucznej inteligencji oraz obserwacji powierzchni Ziemi, którzy będą wspierać zwiększanie dojrzałości technologicznej innowacji tworzonych przez polski sektor kosmiczny. Phi-Lab Poland skoncentruje się bowiem na dwóch obszarach tematycznych:
• autonomiczne roboty i systemy do eksploracji kosmosu i zastosowań na Ziemi,
• analizy geoprzestrzenne oraz obliczenia satelitarne.
Rola Politechniki Warszawskiej w tym przedsięwzięciu jest podwójna. Po pierwsze PW stanowi zaplecze badawcze, infrastrukturalne i kompetencyjne dla projektów badawczych realizowanych w obszarze „analizy geoprzestrzenne oraz obliczenia satelitarne”. Projekt realizowany będzie z wykorzystaniem infrastruktury Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS). W szczególności wsparcie dotyczyć będzie metod i narzędzi związanych z szeroko rozumianym pozycjonowaniem i analizowaniem ruchu pojazdów, dronów i robotów oraz zaawansowanym przetwarzaniem pozyskiwanych z ich sensorów danych geoprzestrzennych w kontekście rozwoju systemów nawigacji, w tym nawigacji autonomicznej.
Po drugie Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej będzie współpracowało ze wszystkimi zespołami projektowymi wspieranymi przez Phi-Lab Poland w zakresie komercjalizacji opracowywanych technologii.
Projekt będzie realizowany w latach 2025–2031.