Mariusz Figurski jest absolwentem wydziałów Elektromechanicznego oraz Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1995 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2005 r. – habilitacyjną. Postanowieniem prezydenta RP w 2015 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT (1989–2017). W latach 2006–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych WILiG, a w latach 2012–2016 – prorektora ds. rozwoju WAT. Pracował także na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1999–2009) Od 2017 r. związany jest z Katedrą Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Prowadzi bądź prowadził zajęcia dydaktyczne z geodezji satelitarnej, informatyki w geodezji, geodezji wyższej i astronomii geodezyjnej a także wielu innych przedmiotów z zakresu geodezji i kartografii, geofizyki czy informatyki.
Ponadto w latach 2019–2020 prof. Figurski był kierownikiem Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, a w latach 2021–2025 – dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Zainteresowania badawcze nowego wicedyrektora IŁ obejmują kilka obszarów: rozwój metod wyznaczania i monitorowania współrzędnych poprzez integrację satelitarnych i kosmicznych technik pomiarowych GNSS, VLBI oraz SLR; badania ukierunkowane na monitorowanie i modelowanie jonosfery i troposfery w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem metod RT PPP; modelowanie atmosfery ziemskiej z wykorzystaniem numerycznych modeli pogody; poszukiwanie nowych metod analizy szeregów czasowych pod kątem badania wiekowych zmian geofizycznych w ekosystemie ziemskim czy badania związane z opracowaniem autonomicznego systemu nawigacji czasoprzestrzennej z wykorzystaniem pulsarów.
Z obszernym życiorysem prof. Figurskiego można zapoznać się TUTAJ, a z wywiadem, którego w ubiegłym roku udzielił Geoforum.pl – TUTAJ.
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną, narodową instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Prowadzi prace w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnej państwa, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych.