Amerykańscy naukowcy opracowują nowe satelity o rozmiarze bochenka chleba. Mają być one wykorzystane do badania pogody kosmicznej.
Amerykańska National Science Foundation finansuje projekt o nazwie Radio Explorer (RAX) prowadzony przez Uniwersytet Michigan oraz niezależną firmę SRI International Corp, zajmującą się badaniami i rozwojem technologicznym. Satelita CubeSat ma być pierwszym statkiem kosmicznym wybudowanym przez członków studenckiego laboratorium produkującego systemy kosmiczne. CubeSat ma kształt sześcianu o boku 10,16 cm. Rakieta uwolni w kosmosie zasobnik P-Pod, z którego wyrzucone zostaną mikrosatelity.
Satelitarny projekt RAX zakłada budowę trzech satelitów CubeSat i dokonanie przez nie pomiaru przepływu energii w jonosferze. Projekt pozwoli lepiej zrozumieć procesy zachodzące w pogodzie kosmicznej, między innymi jak Ziemia oddziaływuje ze Słońcem oraz w jaki sposób pogoda w przestrzeni wywołuje zakłócenia sygnałów komunikacyjnych (które m.in. wpływają na niższą jakość usług telekomunikacyjnych i błędy sygnałów GPS).
Aparaty CubeSat zostaną wysłane w kosmos w grudniu br.
