Wczoraj w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się ósme posiedzenie plenarne Komitetu Geodezji Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN w kadencji 2003-2006.
Podczas spotkania prof. Kazimierz Czarnecki przedstawił projekt „Jednolity system grawimetrycznego odniesienia polskich stacji permanentnych GNSS i poligonów geodynamicznych”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało w zeszłym tygodniu umowę z Instytutem Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej na jego realizację. U podstaw projektu leży założenie, że istnieje potrzeba stworzenia jednolitego systemu grawimetrycznego dla stacji permanentnych w Polsce. Zainicjowana zostanie pierwsza epoka wyznaczenia wartości absolutnej g w systemie jednolitym. Do pomiarów wykorzystany będzie nowy grawimetr absolutny FG-5, który od zeszłego roku posiada Politechnika Warszawska. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali referatu o budowie i zastosowaniach tego grawimetru.
Natomiast prof. Barbara Kołaczek przedstawiła cele i misję projektu Międzynarodowej Asocjacji Geodezji Global Geodetic Observing System (GGOS). Celem projektu GGOS jest dostarczenie jednorodnych obserwacji fundamentalnych wielkości geodezyjnych określających kształt Ziemi, jej orientację w przestrzeni oraz pole grawitacyjne wraz z ich zmianami czasowymi w jednorodnym ziemskim układzie odniesienia. Dyskutowano nad uchwałą Komitetu Geodezji PAN dotyczącą tego projektu, a skierowaną m.in. do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
