Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała wstępne wyniki badań na temat wykorzystania lotniczego obrazowania radarowego do obliczania biomasy. Projekt „Tropisar” realizowany jest w lasach równikowych Gujany Francuskiej.
Formacja lasów równikowych jest jednym z najistotniejszych elementów regulujących globalny cykl obiegu węgla. Zrozumienie tego procesu wymaga od naukowców sporządzania map biomasy, które najczęściej opracowywane są na podstawie wielospektralnych zdjęć lotniczych i satelitarnych. Z uwagi na duże zachmurzenie, pozyskiwanie tego typu zobrazowań dla lasów równikowych jest mocno utrudnione. Kolejnym problemem jest również skomplikowana struktura pionowa tej formacji roślinnej.
W ramach projektu „Tropisar” naukowcy z ESA i CNES (Francuska Agencja Kosmiczna) badają możliwość wykorzystania lotniczych obrazów radarowych do efektywnego monitorowania biomasy lasów równikowych. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że mikrofale penetrują warstwy chmur. W realizowanym projekcie zespół wykorzystuje radar Sethi zainstalowany na pokładzie samolotu Mystere-20. Emituje on jedne z dłuższych fal radarowych, jakie wykorzystywane są obecnie w teledetekcji (kanał P). Podczas każdego lotu zbieranych jest ponad 500 GB danych. Do końca kampanii pomiarowej (tj. 1 września br.) naukowcy będą dysponowali zbiorem obrazów radarowych zajmującym łącznie 3,5 mln GB uzupełnionym dodatkowo o dane naziemne. Dokładne wyniki badań dotyczących skuteczności tej metody mają być znane do końca bieżącego roku.
Docelowo rezultaty projektu „Tropisar” zostaną wykorzystane do projektowania satelitarnej misji BIOMASS, która ma być realizowana w ramach europejskiego programu Earth Explorer.
