2009-10-05 |
GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Podczas wykładu wygłoszonego w ramach XIII Festiwalu Nauki w Warszawie prof. Marek Grad z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał o zmianach na mapie świata, jakie najprawdopodobniej zajdą w ciągu najbliższych milionów lat.
Za 50 milionów lat Afryka i Eurazja scalą się w jeden superkontynent, który oddali się od obu Ameryk. Zamiast Morza Śródziemnego powstaną Góry Śródziemnomorskie, zniknie Morze Czarne i Kaspijskie. Himalaje wypiętrzą się jeszcze bardziej, a Antarktyda zbliży się bardzo do krańców Ameryki Południowej – przekonywał prof. Grad.
Takie prognozy uzyskano dzięki symulacji komputerowej sporządzonej m.in. na podstawie analizy trzęsień ziemi, które miały miejsce w naszych czasach i w przeszłości. Kontynenty są bowiem w ciągłym ruchu. Dziś jesteśmy świadkami m.in. oddalania się od siebie Eurazji i obu Ameryk oraz napierania płyty afrykańskiej na europejską w rejonie Morza Śródziemnego. Za miliony lat to wyciśnięte ku górze morze zniknie, a na jego miejscu pojawią się wielkie góry, które już teraz można nazwać Śródziemnomorskimi.