Poselski projekt przewiduje likwidację instytucji wieczystego użytkowania. Z chwilą wejścia ustawy w życie użytkowanie wieczyste zostałoby zamienione na prawo własności na rzecz dotychczasowego wieczystego użytkownika.
W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa podstawą wpisu własności do księgi wieczystej byłaby decyzja starosty, w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego – wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo województwa.
Instytucję użytkowania wieczystego wprowadzono do polskiego prawa w 1961 roku ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Jak podano w uzasadnieniu do projektu, u podstaw omawianej instytucji legły względy ustrojowe, w szczególności zasada niezbywalności mienia państwowego. W warunkach gospodarki rynkowej zasada ta straciła na aktualności. Przekształcenie użytkowania byłoby jednak związane z opłatami na rzecz samorządu lub Skarbu Państwa.
Posłowie proponują, by nowe przepisy weszły w życie 9 sierpnia br. Data jest skorelowana z utratą mocy części obowiązujących przepisów przewidujących ustawowe bonifikaty na rzecz niektórych wieczystych użytkowników kosztem jednostek samorządu terytorialnego (chodzi o umożliwienie uprawnionym wieczystym użytkownikom skonsumowania niekonstytucyjnych przepisów, których utratę mocy obowiązującej TK odroczył na okres 18 miesięcy, które upływają 8 sierpnia 2011 r.).
Projekt zgłosił (w sierpniu ub.r.) Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.